mail: piotr@piotropacian.pl, tel. 605 279 065

blog

  • PDF

27.08.2020

I druga część wideo:


 

24.08.2020

Trochę spóźnione, ale zapraszam do obejrzenia pierwszej części filmu z morskiego kajakowania dookoła Orkney, północna Szkocja:

Around Orkney Part 1


Na moim FB:

FB


trochę dodatkowych wieści o tym rejsie i pierwsze zdjęcia.


31.01.2020

Zapraszam na zdjęcia z Gwatemali i Hondurasu z krótkim opisem - album: Gwatemala i Honduras.


06.01.2020

 

Zapraszam do obejrzenia drugiej części video z wyprawy Oleniok 2019 - spotkania z przyrodą i przede wszystkim wielotysięczna migracja reniferów przez rzekę Oleniok.

Przyroda

14.11.2019

Zapraszam 06.12.2019 o godzinie 18:00 na pierwsze spotkanie w cyklu Kwidzyńskie Biesiady Podróżnicze - wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się w restauracji Zielony Pieprz. W czasie biesiady można będzie skosztować zupę uchę, zakupić w bardzo niskiej cenie bilet lotniczy, posłuchać ciekawych opowieści o trudnej wyprawie Oleniok 2019 i objazdowej wyprawie po Ameryce Środkowej, oraz nauczyć się jak taniej kupować bilety lotnicze.

Organizatorem Biesiad jest Miasto Kwidzyn

Twórcą projektu i prowadzącym Piotr Opacian

 

 

23.08.2019

Po zdjęciach przyszła kolej na klipy wideo z wyprawy OLENIOK 2019. Na pierwszy ogień idzie dojazd do rzeki. O tej porze roku tajga tam zamienia się w jedno, ogromne bagno. Dotarcie z Ajchału do Alakitu - dopływu Olenioka, to było wyzwanie same w sobie. Jak nam się to udało pokazuje poniższy klip:

 

Droga do rzeki

07.08.2019

Wyprawa Oleniok 2019 Śladami Aleksandra Czekanowskiego zakończona!

Wyprawa obfitowała w bardzo ciekawe wydarzenia. W czasie pobytu w miejscowościach Ajchał, Oleniok, Tajmyłyr udało się zdobyć bardzo dużo interesujących i zaskakujących informacji. Również materiał zdjęciowy i wideo oceniam na bardzo dobrze :-)!

Zdjęcia można już oglądać na stronie. Ścieżka: fotografia przyrodnicza > Świat > Oleniok.

Wkrótce będę opracowywał i umieszczał na swoim kanale You Tube materiał wideo. Gwarantuję bardzo unikalne i dające wgląd w to co team przeżywał klipy wideo. Oj, a działo się dużo! Linki z opisem pojawiać się będą tutaj - w zakładce blog.

Nic nie może jednak zastąpić w takich przypadkach opowieści ustnej i bezpośredniego kontaktu z opowiadającym ..... Z chęcią opowiem o tym dalekim i zupełnie nieznanym rejonie!


09.06.2019

Zapraszam do śledzenia wyprawy:

OLENIOK 2019 ŚLADAMI ALEKSANDRA CZEKANOWSKIEGO

 

Śledzenie wyprawy oraz ciekawe informacje na temat rzeki, którą będziemy spływać na stronie:

www.oleniok.wioslo.pl/wyprawa/

Ruszamy 10.06.2019


02.04.2019

6 kolejnych dni na otwartym morzu u wybrzeży Szwecji, wiele dni zabawy na największej polskiej rzece - Wiśle i trochę czasu na polskim wybrzeżu. Sprawdzana na zmianę, przez kobietę i mężczyznę i porównywana z innymi kajakami, bakburta przy sterburcie. Daje to uczciwy materiał by podzielić się wynikami testu. Werdykt. Ilaga to po prostu niesamowite zachowanie na wodzie. Pamiętaj, że wejście do kokpitu może być trochę za małe dla dużego mężczyzny.
Obejrzyj test:

 

19.02.2019

Zjazd w dość dużej ilości puchu zaraz po całodziennym i nocnym opadzie. Trasa wiedzie przez nienaruszony, dziewiczy, biały puch!

Free ride

02.02.2019

WYPRAWA

ŚLADAMI ALEKSANDRA CZEKANOWSKIEGO

OLENIOK 2019

Pierwszy, bardzo ważny etap przygotowań do wyprawy zakończony. Firma Aquarius zakończyła produkcję dwóch kajaków Oleniok na naszą wyprawę. Kajaki zostały spakowane i czekają na transport na Syberię razem z bogatym wyposażeniem dostarczonym również przez Aquarius.

Zapraszam na relację z tego etapu w formie wideo:

Kajaki Oleniok

i na nowe bardzo ciekawe materiały na stronie wyprawy:

Oleniok 2019

Kajaki muszą dotrzeć na Syberię przed wiosennymi roztopami ponieważ po rozmarznięciu ziemi tereny, z których mamy wyruszyć są nieprzejezdne.

 

23.01.2019

Ruszają już z dużym przyśpieszeniem przygotowania do wyprawy:

ŚLADAMI ALEKSANDRA CZEKANOWSKIEGO

OLENIOK 2019

Wyprawa ma na celu przepłynięcie całej rzeki Oleniok, być może ostatniej tak dużej i dzikiej rzeki syberyjskiej. Przygotowania trwają od roku 2017. W tym czasie zespół dokonał dużego wysiłku by sprawdzić się w boju, wybrać właściwe kajaki - przetestowaliśmy kilka modeli, od składaków po kevlarowo - węglowe kompozyty.Dokonano szczegółowego rozpoznania logistycznego w tym możliwości otrzymania pozwolenia od rosyjskiego FSB - to teren zamknięty nawet dla obywateli rosyjskich i wszystko jest na dobrej drodze by wyprawa doszła do skutku.

 

Ruszyła już strona wyprawy:

Oleniok 2019

Również zapraszam na pierwsze video:

Produkcja kajaków

 

24.08.2018

Zapraszam na film, który pokazuje, dlaczego kajakarstwo morskie jest tak fascynujące.

Bliskie spotkania z dziką przyrodą, wiele mocnych doznań i mnóstwo dobrej zabawy na wymagających wodach północnej Szkocji.

Dookoła Szkocji

03.07.2018r.

Niestety wygląda na to, że po wielu wyprawach mój spot po pierwszym dniu odmówił posłuszeństwa. Okazało się nawet, że zwarcie spowodowało uruchomienie opcji SOS. Track nie będzie już dostępny, ja płynę dalej. Obóz drugi naprzeciw Isle of Mull.

29.06.2018

Już za kilka dni zejdę na wody północnej Szkocji. Plan to opłyniecie jej po trasie Fort William - Cape of Wrath - Duncansby Head - Inverness - Fort William.

W planie również Hebrydy Wewnętrzne i Orkady.

Link do śledzenia trasy


24.06.2018

Jeszcze przed wyjazdem test nowego kajaka:

Proudly made in Poland by Aquarius.

Bardzo bezpieczny i przyjazny morski kajak Sea Shadow z "coolowym designem", który wiele potrafi!

Prezentacja Sea Shadow

16.06.2018

W upalną wiosnę wspomnienie zimy:

Rakoń

07.05.2018

Kilka obrazów z morskiego pływania po szwedzkich archipelagach: Gryt i Świętej Anny.

Pogoda nie rozpieszczała, było zimno i mało słońca, ale pływało się wspaniale.

Gryt i Święta Anna

25.04.2018

Wiosna w pełni a niestety dopiero pierwszy raz udało mi się znaleźć czas na fotografię przyrodniczą. Cel - borsuki.

Jak na pierwsze wyjście to niezła skuteczność. Godzina zasiadki przyniosła ciekawe materiały. Poniżej link do filmiku.

Baraszkujące borsuki

06.03.2018

Wirtualna wersja wystawy fotografii przyrodniczej zaprezentowanej w formie tradycyjnej w czerwcu 2017. Do zdjęć dodane zostały krótkie fragmenty video.

Przedstawia ssaki i ptaki, które możemy spotkać w naszych okolicach.

Wszystkie zdjęcia i filmiki zostały wykonane na terenie powiatu kwidzyńskiego. Pod zdjęciami krótka charakterystyka gatunku z miejscem, w którym zostało wykonane zdjęcie.

Wystawa

17.02.2018

Fajna jazda w białym puchu na skiturach w Tatrach Zachodnich - początek lutego.

W białym puchu

29.01.2018

Zapraszam do obejrzenia filmu o wyjątkowych miejscach arktycznego wybrzeża Norwegii.

Cztery perły arktycznej Norwegii

Jest materiałem uzupełniającym tekst, który ma się ukazać w marcowym numerze magazynu Poznaj Świat.

Artykuł wraz z filmem to bardzo dobry poradnik dla kogoś kto chciałby popływać po tamtych wodach - niekoniecznie kajakiem. Informacji tych nie można znaleźć ani w przewodnikach ani w internecie, również w wersjach anglojęzycznych.

01.01.2018

Sezon skiturowy rozpoczęty! Mnóstwo wspaniałych wrażeń z pobytu świątecznego w Tatrach:

Na pierwszym śniegu

 

02.11.2017

Nie zdążyłem na stan alarmowy na Łebie - zabrakło kilka centymetrów, ale było bardzo ciekawie.

Link do YouTube: "Łeba stan osrtzegawczy"

 

06.10.2017

Na naszej lokalnej rzece-perełce, Gardędze, najwyższy stan od około 5 lat!!!!!

Można super "zjeżdżać"!

Link do YouTube: "Zjazd" na Gardędze - 03.10.2017

 

 

Kajakarstwo morskie w północnej Norwegii. Archipelagi Lofoty, Vesteralen, Tromso. Polish

Sea kayaking in northern Norway. Lofoten, Vesteralen, Tromso Archipelagos. and English

 

24.08.2017

W roku 2016 opłynąłem samotnie kajakiem Archipelagi Lofoty i Vesteralen o czym pisałem w magazynie Wiosło nr 2/2017. Zauroczony pięknem archipelagów subarktycznej Norwegii pojechałem tam ponownie w tym roku, 2017, by opłynąć tzw. Archipelag Tromso, a potem wrócić z Iwoną do najpiękniejszych zakątków tych trzech archipelagów. Tym razem dałem sobie dużo więcej czasu, by nie tylko opłynąć, ale również być z tamtejszą przyrodą i morzem. Zabrałem również z sobą kamerę GoPro i zestaw fotograficzny, by przywieźć z powrotem w miarę dużo ciekawego materiału zdjęciowego.

Dla kajakarza morskiego to idealny obszar, ponieważ poza pięknem stawia przed nim wyzwania logistyczne i techniczne wynikające z tamtejszego surowego klimatu, ukształtowania linii brzegowej i dna morskiego, oraz ekspozycji na północny Atlantyk. Dwa sezony pływania na tamtejszych wodach, w większości w kontakcie z otwartym morzem, dały wynik 1522 km zmierzony na GPSie ( z Iwoną przepłynąłem blisko 200km, czasami w trakcie zabaw na wodzie GPS był wyłączony więc jest to dystans przybliżony ) i zrodziły pomysł podzielenia się swoimi doświadczeniami w inny niż do tej pory sposób – na blogu, który nie ogranicza długości tekstu, ilości zdjęć i filmów video.

Kolejne odcinki tej relacji to opowieść o klasycznym kajakarstwie morskim w północnej Norwegii poprzedzona informacjami na temat sprzętu, poradami jak go udoskonalić, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na tamtych wodach i jak zapewnić sobie względny komfort w czasie biwaków w wymagającym subarktycznym terenie. Ponieważ każdy odcinek opisywać będzie inną grupę wysp, można również potraktować tę relację jako osobisty mini przewodnik podzielony na rozdziały omawiające rozmaite aspekty geograficzno-przyrodnicze wydzielonych mikroregionów. Z tego powodu myślę więc, że choć adresowany jest do kajakarzy, może być wykorzystany nie tylko przez nich, ale każdego wodniaka planującego podróż w tamte regiony.

Każdej części relacji będzie towarzyszyć film wideo i galeria zdjęć – linki do nich będą umieszczone pod relacją. Niniejszy wstęp uzupełniony jest filmem-trailerem pokazującym krótkie obrazy z obszaru od Austvagoya ( Lofoty ) po wyspę Arnoya ( na wschód od tzw. Archipelagu Tromso ).In 2016 I paddled solo in a sea kayak around The Lofoten and Vesteralen Archipelagos. My experiences from that trip I decided to share with Wiosło magazine readers in issue 2/2017. Struck by the beauty of subarctic Norway I went there again in 2017 to paddle around the so called Tromso Archipelago and then to get back to the most stunning places of that region with Iwona, who was to come to Tromso at the beginning of August. This year however I gave myself much more time not only to paddle around but to be with and to feel the sea and nature. I also took GoPro camera and photo stuff so that I could take back home in addition to memories, some good quality photographic material.

It is a perfect place for a sea kayaker, who in addition to breathtaking views has the opportunity to face there logistic and technical challenges – an outcome of harsh climate, rugged coastline, the shape of the sea floor and the impact of the North Atlantic. Two seasons of paddling there, mostly in open sea, summed up to 1522km measured by GPS ( I paddled nearly 200km with Iwona but this is an estimate number as I did not always have my GPS on during the “play” at sea )  and gave birth to an idea of starting a blog rather than writing next article, as blogs don’t have words and pictures limits as paper media does.

The number of subsequent entries will tell a story about classical sea kayaking in northern Norway and will be preceded by information about the equipment, advice on how to improve it, how to ensure your safety at those seas and how to make your camping more comfortable in those harsh subarctic conditions. As each entry will describe a different group of islands, this blog can be treated as a personal mini guide book consisting of chapters describing different geographical aspects of the chosen microregions. As such, even though it is addressed to kayakers, it can be of interest to any sea going enthusiast planning a trip to that region.

Each entry will be accompanied by a short video and photo gallery with links below. This one is accompanied by a video trailer with images taken in the area from Austvagoya ( Lofoten ) to Arnoya island ( east of Tromso Archipelago ).

 

link: video

link: zdjęcia/photos

 

Poprawiony: czwartek, 27 sierpnia 2020 13:19

You are here